Uber. Walka o władzę” to idealna książka dla wszystkich, którzy ciekawią początki startapu odnoszącego międzynarodowy sukces (https://www.taniaksiazka.pl/uber-walka-o-wladze-isaac-mike-p-1359334.html). Jej autor, Isaac Mike, jako korespondent  technologiczny “New York Timesa”, a ponadto reporter śledczy, jest specjalistą od przedsiębiorstw z Doliny Krzemowej. W interesujący sposób opisuje proces powstawania giganta, który zniszczył biznes taksówkarski.

Kto stoi za genialnym pomysłem na biznes?

Dotychczas wszystkim wydawało się, że na przewozie ludzi nie da się zbić majątku. Jednak odważny, kierowany potężną ambicją założyciel Ubera Travis Kalanick, udowodnił całemu światu, że nic bardziej mylnego. Dziennikarz Isaac Mike w swojej książce “Uber. Walka o władzę” wprowadza czytelników w kulisy wielkiego biznesu. Pokazuje, że ktoś bez funduszy, nigdy nie osiągnąłby takiego sukcesu. Nie było też oczywistością, że miliony dolarów kapitału nie zostaną wyrzucone w błoto. Żywot startupów bywa krótki, po początkowej fali wznoszącej, często jest równie spektakularny spadek popularności i finansowe fiasko.

Jakie “trupy” w szafie skrywa wielki biznes?

Książka “Uber. Walka o władzę” rozpoczyna się od sceny, w której sama Beyoncé występuje na prywatnym koncercie specjalnie zorganizowanym dla najważniejszych ludzi z firmy. To wiele mówi o ogromnym bogactwie, jakie stało się udziałem osób zarządzających tym przedsiębiorstwem. Takie informacje nie były dotąd powszechną wiedzą Isaac Mike zdobył je przeprowadzając setki wywiadów z byłymi i obecnymi pracownikami Ubera, dotarł też do niepublikowanych do tej pory dokumentów. Wydobył na światło dzienne wiele niewygodnych faktów. Już sama atmosfera panująca w tym przedsiębiorstwie i seksizm burzą idealny obraz przedsiębiorstwa.

Wielkie pieniądze rodzą w ludziach najgorsze emocje. Sukces Ubera zamienił firmę w pole walki. Ostatecznie doszło nawet do przewrotu, w którym dotychczasowy dyrektor zarządzający został zmuszony przez inwestorów do ustąpienia ze swojego stanowiska.

Każdy, kogo fascynuje świat największych światowych gigantów, czyli firm takich jak Amazon, Apple i Google powinien zainteresować się również historią Ubera. Isaac Mike opisuje losy tego niezwykłego startupu, od niepewnych początków aż po wielki sukces. Dziennikarz zdradza kulisy prowadzenia wielkiego biznesu, które skrywają wiele mrocznych sekretów. Czytając książkę “Uber. Walka o władzę” na myśl nasuwa się powiedzenie “po trupach do celu”. Biorąc pod uwagę liczne skandale, seksizm i walkę ze związkami zawodowymi taksówkarzy, trudno odmówić trafności tego skojarzenia.

Książka Racool_studio - pl.freepik.com
>>>

Jestem wielką fanką kryminałów i zawsze szukam nowych, ciekawych książek z tego gatunku. W ostatnim czasie udało mi się znaleźć powieść o bardzo zachęcającym tytule, którą zdecydowałam się przeczytać. Była to książka pt. “Morderstwo na Sekwanie” autorstwa Michela Bussi (https://www.taniaksiazka.pl/morderstwo-na-sekwanie-michel-bussi-p-1408208.html). Nie miałam okazji przeczytać wcześniej żadnych książek tego autora, ale wiele dobrego na ich temat słyszałam. Muszę przyznać, że książkę czytało mi się naprawdę  dobrze. Udało mi się przeczytać ją w ciągu jednego wieczora, gdyż tak bardzo ciekawiło mnie, jak potoczą się losy bohaterów, że nie mogłam oderwać się od fabuły.

Co wydarzyło się nad rzeką

Akcja powieści rozgrywa się nad Sekwaną, gdzie zostaje zamordowany jeden z marynarzy. Jego ciało zostało znalezione na środku nadbrzeża, a całą sytuację nieświadomie musiało widzieć 8 milionów turystów. Jak udało się mordercy tego dokonać? Czy ktoś widział, jak doszło do zbrodni? Czy są faktyczni świadkowie? Okazuje się, że trzeba, jak najszybciej odnaleźć mordercę, aby uniknąć kolejnych ofiar, a także nie stracić w oczach świata. Sytuacja komplikuje się, kiedy wiadomo już, że coś wspólnego z całą sytuacją mogą mieć marynarze, którzy poszukują czegoś na dnie rzeki. Nie chcę jednak zdradzać dalszej fabuły książki, dlatego zachęcam każdego do sięgnięcia po nią i wyrobienia sobie własnej opinii. Naprawdę warto. 

Gdzie jest morderca?

Morderstwo na Sekwanie” to wciągająca powieść, którą czytało się naprawdę dobrze. Akcja powieści toczy się nieśpiesznie, choć oczywiście znajdziemy w niej wiele twistów i niespodziewanych zwrotów akcji, ale nie są one zbyt częste. Można powiedzieć, że akcja w powieści jest tak spokojna, jak ta tytułowa rzeka. Fabuła w książce jest dość logiczna i spójna, nie znajdziemy tam żadnych niedopowiedzeń. Język, w jakim napisana jest książka, jest zrozumiały i logiczny. Zauważyłam jednak, że niektóre dialogi są dość sztuczne i nienaturalne. Momentami bardzo mnie to męczyło podczas czytania. Jeśli chodzi o bohaterów powieści, to wykreowani są oni bardzo dokładnie, z dbałością o każdy szczegół. Książka wywołuje spore emocje, można wyczuwać napięcie podczas czytania. Książka od początku do końca trzyma w napięciu. Do ostatniej strony nie wiadomo tak naprawdę, kto stoi za całą zbrodnią. Można oczywiście próbować się tego domyślać, ale na niewiele się to zdaje.

Jeśli więc lubicie thrillery utrzymane w dobrym tonie, nieźle napisane i mające zaskakujące zakończenie, to jest to powieść dla Was. Zachęcam do sięgnięcia po książkę, bo naprawdę warto.

Książka Racool_studio - pl.freepik.com
>>>

Książka pod tytułem www.taniaksiazka.pl – Pięć gwiazdek dla Ciebie to najnowsza powieść Charlotte Lucas. Ta autorka znana z romansów z nutką tajemnicy i wspomnieniami z bolesnej przeszłości w tle, takimi jak “Wszystko skończy się dobrze” czy “Idealny rok”. Nie waha się opisywać trudnych emocji, z którymi zmagają się bohaterowie i pokazywać jak pokonuje się własne lęki, ograniczenia.

Czy próbowanie kontrolowanie wszystkiego w życiu może uchronić nas przed wszelkimi nieszczęściami?

Konrad Michaelsen jest mężczyzną po czterdziestce, który samotnie wychowuje córkę Mathildę. Pracuje jako recenzent najróżniejszych produktów. Tworzy pozytywne opinie na zamówienie różnych producentów. Jego teksty mają mieć charakter reklamowy, więc nigdy nie wymienia wad produktów, które otrzymuje do przetestowania. Najczęściej nawet ich nie rozpakowuje, tylko rozdaje za darmo na ebayu lub trafiają do potrzebujących. Mogłoby się wydawać, że w związku z charakterem wykonywanej przez siebie pracy Konrad widzi życie w samych superlatywach, ale nic bardziej mylnego.

Chociaż zawodowo wystawia wszystkim rzeczom maksymalną ocenę jaka jest w skali, w rzeczywistości jest niezwykle krytyczny dla otoczenia. Nie jest tak jednak bez powodu. W jego życiu miały miejsce tragiczne wydarzenie, które pozbawiły Mathildę matki, a jego ukochanej kobiety. Od tamtej tragicznej nocy poświęca się wyłącznie pracy i wychowywaniu córki. Chce ją za wszelką cenę chronić i nie dopuścić, by i ją spotkało coś strasznego. Dlatego zabrania jej wszystkiego, co w jego mniemaniu mogłoby jej potencjalnie zaszkodzić – śmieciowego jedzenia, oglądania zbyt dużo telewizji czy posiadania komórki. Z jednej strony jest bardzo odpowiedzialnym i troskliwym rodzicem, który z uwagą słucha swojego dziecka oraz co najważniejsze lubi spędzać z nim czas. Jednakże z drugiej strony popada w przesadę, bo jak uświadamiają mu jego rodzice, czyli dziadkowie Mathildy, nie może trzymać córki wiecznie pod kloszem.

Jakie szkody może przynieść mały zagubiony notes

Główny bohater “Pięciu gwiazdek dla Ciebie” lubi odreagowywać przelewając na papier swoje szczere opinie. Pewnego dnia po pierwszej wywiadówce w nowej szkole córki, przekonuje się, że zgubił swój czarny notes z wyjątkowo niezręczną opinią na temat jej wychowawczyni. Jak nie trudno się domyślić, nie jest to najlepszy sposób na wywarcie dobrego pierwszego wrażenia na nauczycielce. Aby dowiedzieć się, czy Konradowi uda się jakoś wybrnąć z tej niezręcznej sytuacji najlepiej sięgnąć po książkę “Pięć gwiazdek dla Ciebie” autorstwa Charlotte Lucas.

Książka Racool_studio - pl.freepik.com
>>>